Exkurze koncentračního tábora Mauthausen

V pátek 14. června 2019 se žáci 9. ročníku vypravili na odbornou exkurzi do koncentračního tábora Mauthausen v Rakousku. Po příjezdu byli rozděleni na dvě skupiny, jedna měla prohlídku v německém jazyce a druhá v angličtině. Zpočátku zvládli výklad sledovat sami, ale jak ubíhal čas a narůstalo horko, požádali o pomoc vyučující a pana Stočese. Během prohlídky je paní průvodkyně oslovovali s otázkami a podněty k zamyšlení, na které žáci skvěle reagovali a vysloužili si nejednu pochvalu. V areálu památníku mohli porovnat současnost, nacistickou minulost a pohled vězňů – to vše pomocí obrázků, které průběžně dostávali.

Během více než dvouhodinové prohlídky si mohli prohlédnout a některé národní památníky, nahlédli do sprch, prádelny a do baráků, kde vězni spali. Vrcholem prohlídky je „Room of names“, kde jsou zachyceny jména všech, kdo byli v táboře zavražděni. Tato místnost ve všech zanechala asi největší dojem a mnozí o tomto místě přemýšleli i cestou domů.

Děkuji všem zúčastněním a paní učitelce Batelkové za pomoc a panu Stočesovi za tlumočení a zároveň děkuji všem žákům za úžasné chování plné respektu a slušnosti.

Mgr. Petra Šorfová

Poděkování týmu Mauthausenu