Exkurze do německého Norimberku

V pátek 6. prosince 2019 se uskutečnila již tradiční exkurze v rámci německého jazyka a dějepisu. V letošním roce jsme vyrazili do německého Norimberku – města perníčků a malíře Albrechta Dürera, který se zde narodil a žil. Naše putování městem začalo za doprovodu sluníčka u kostela sv. Lorenze, který nás zaujal především svou devítimetrovou rosetou a vitrážemi, kde jsou zachyceny i výjevy ze života Karla IV. Nádherná gotická stavba nás navnadila k dalšímu poznání, a proto jsme se vydali k nádhernému kostelu Panny Marie. V pravé poledne jsme se podívali na tamní orloj. Naše putování po krásách místních kostelů jsme zakončili v kostela sv. Sebalda, který je patronem města. Zde se nachází velmi zvláštní mosazný náhrobek tohoto světce, který nesou šneci.

Nad Starým Městem se hrdě tyčí kouzelný císařský hrad Kaiserburg postavený na pískovcových skalních útesech. Krásný výhled na celé Staré Město jsme nemohli vynechat. Kromě krásného výhledu jsme byli ohromeni i muškáty, které zde stále ještě kvetou v truhlících. Naši procházku jsme nemohli zakončit jinak než ukázkou Dürerova domu. Kousek od domu se nachází velmi zvláštní socha – Zajíc, kterou zhotovil sochař na základě obrazu Albrechta Dürera. Pohled na zaječici, která zalehla svá mláďata, určitě posloužil k zamyšlení.

Adventní trhy jsme si všichni moc užili, ochutnali výtečné místní klobásky a ovoněli jsme, co jsme mohli. Nakoupili dárečky pro naše nejbližší a inspirovali se krásnou výzdobou. Čas na trzích utekl jako voda.

Tím ale naše poznávání Norimberku ještě neskončilo. Museli jsme si tu středověkou krásu trochu vykompenzovat novodobými dějinami. Poslední zastávka naší exkurze byla Zeppelinova louka, neslavně proslulá srazy NSDAP ve 30. letech 20. století. Odtud Adolf Hitler mluvil k více než 300 tisícům stoupenců tohoto režimu.

To už ale bylo opravdu z překrásného Norimberka vše a bohužel jsme museli vyrazit domů.

Výlet se vydařil na 1000%, počasí bylo skvělé a nálada ještě lepší.

Moc všem děkujeme za pozornost, dochvilnost a skvělou atmosféru.

Mgr. Bartlová, Mgr. Šorfová