Příběhy našich sousedů

Stejně jako v předcházejícím školním roce, se i v minulém na škole (2019/2020) vytvořil tým, který se zapojil do projektu Příběhy našich sousedů.

Tým utvořili, dne již bývalí, žáci 9.B Aneta Bolfová, Viktorie Gazdová, Kateřina Karcolová, Alžběta Cheníčková a Vratislav Kocurek, který zastával funkci technika.

Již v říjnu jsme měli domluveného pamětníka a těšili jsme se na natáčení, protože příběh naší pamětnice byl strhující. Než došlo k samotnému natáčení, žáci absolvovali workshop „Jak natočit pamětníka“, který jim měl pomoci natáčení zvládnout. Během přípravy na samotné natáčení si žáci zjišťovali základní informace o životě pamětnice a připravovali si otázky, na které se budou ptát.

V únoru 2020 jsme obdrželi diktafon, koupili krásnou kytici a šli natáčet.

Příběh naší pamětnice bývalé učitelky a zástupkyně, Hany Vondráškové, je situovaný do období 2. světové války. Její rodiče se rozhodli, že pomohou parašutistům, kteří byli na území Protektorátu vysláni britskou exilovou vládou. Parašutisté byli odhaleni a oba rodiče bylo zatčeni a posláni do koncentračního tábora. Maminka se bohužel nevrátila, tatínek ano, ale s podlomených zdravím.

Příběh nám několikrát vehnal slzy do očí, ale statečnost a optimismus paní Vondráškové nás posílil.

Povídání paní Vondráškové jsme poté zpracovali do rozhlasové reportáže, kterou si můžete, spolu s dalšími informacemi, poslechnout zde: https://www.pribehynasichsousedu.cz/pribram/pribram-2019-2020/vondraskova-hana/

Jsme všichni velmi rádi, že se projekt i přes obrovské komplikace uskutečnil a i když byl o několik měsíců delší, došlo i k závěrečné prezentaci, která byla dvakrát přesunuta a nakonec proběhla pouze online, ale jako závěr se velmi povedla. Můžete se o tom přesvědčit zde: https://www.facebook.com/PribehyNasichSousedu/videos/3522040847849824. Závěrečná prezentace našeho týmu je jako poslední, ale rozhodně stojí za to, zhlédnout prezentaci celou.

Děkuji týmu za jejich práci, trpělivost, tvořivost a obrovskou samostatnost a věřím, že se i oni mnohé dozvěděli a mnohému se naučili.

Mgr. Petra Šorfová